Влез за корисници

lock_forum
lupa-6

Меѓународна конференција

111

Испит за извршители

ispit na izvrsiteli 2
bannerbg_main
usaid

Најчести прашања

prasalnik 2
26122011162156_g_komisija-za-zastita-na-prav

Анкета

Новиот дизајн е:

Резултати од гласањето

Loading ... Loading ...
February 2020
M T W T F S S
« Jan    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Покана за учество на советување кое го организира Здружението на правниците на РМ на тема: „Одговорностите и искуствата од досегашната примена на Законот за финансиска дисциплина во корелација со другите инструменти за дисциплинирање при плаќање на обврските“.

clip_image001Пред почетокот на летото во стручното списание „Правник“ ќе биде објавен трудот на тема „Тенденцијата на финансиско дисциплинирање на субјектите во деловните односи“.  Со овој труд го  реактуелизираме прашањето за Законот за финансиска дисциплина кој само добива на актуелност како по неговото донесување, а уште повеќе по почетокот на неговата примена  (1.5.2014 год). Пред само два месеци во мајското издание на списанието „Правник“, во пресрет на почетокот на примената на Законот,  беше објавен трудот; „Дискутабилни одредби во Законот за финансиска дисциплина“.

Овие трудови ќе бидат достапни на цд-то со материјали кое ќе им биде поделено на сите учесници на претстојното советување за Законот за финансиска дисциплина.

 

Со задоволство Ве покануваме да земете учество на советувањето кое го организира Здружението на правниците на РМ на тема:  „Одговорностите и искуствата од досегашната примена на Законот за финансиска дисциплина во корелација со другите инструменти за дисциплинирање при плаќање на обврските“.

 

На советувањето тежиштето ќе биде ставено на имплементацијата на Законот за финансиска дисциплина, но и на задожницата, платните налози, црната листа на УЈП и Царинската управа кои претставуваат инструменти за дисциплирање при плаќањето на обврските. Би сакале во еден поширок контекст да биде елаборирана оваа материја и за таа цел го доведовме Законот за финансиска дисциплина во корелација со др.инструменти за дисциплинирање при плаќањето на обврските.

 

Советувањето ќе се одржи на 17.9.2014 год, а учество ќе земат: г-дин Горан Трајковски- директор на управата за јавни приходи, проф.д-р Кирил Чавдар, г-дин Јане Севдински- претставник на министерството за финансии, м-р Александар Јосимовски- соработник на Правниот факултет „Јустинијан Први“ и м-р Орде Ѓорѓиоски-директор на правната служба на Витаминка.

 

Пријава за учество

Агенда

 

 

 

Јавни објави

Logotype1111

Новости

 

Одлуки

Logotype1111

Дисциплинска комисија

12741923_223063811373098_4535535635364534759_n

Најди извршител

mapa_mk

Огласи за продажба

nedvizen imot

Ј О_abstract

discrimination
New Image
LogoHeader2014
aukciska_kukja

Академик

image001

Член на Деловен совет

uacs_logo

зсрм

header

Browse Front Page

Featuring Top 10/163 of Front Page

Subscribe

Read more

QRCode