Влез за корисници

lock_forum
lupa-6

Меѓународна конференција

111

Испит за извршители

ispit na izvrsiteli 2
bannerbg_main
usaid

Најчести прашања

prasalnik 2
26122011162156_g_komisija-za-zastita-na-prav

Анкета

Новиот дизајн е:

Резултати од гласањето

Loading ... Loading ...
February 2020
M T W T F S S
« Jan    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Информација за јавноста

2222222По повод се почестите написи во дел од медиумите Комората на извршители на РМ чуствува потреба да го појасни следново :

Извршителот согласно чл. 27 од  Законот за извршување е должен да постапува по барањето за извршување врз основа на пресуда,  нотарски акт или друг извршен наслов.

 

Извршителот не смее да го одбие спроведувањето на извршувањето согласно член 3 од Законот за извршување.

 

Извршителот не може и не е надлежен да се впушта во оценка на законитоста и постапката во која била донесена извршната исправа бидејќи во тој случај би се ставил над судот, што би било спротивно на законот .

 

Секоја странка во извршувањето има право веднаш по приемот на налогот од извршител да поднесе приоговор до претседателот на судот кој е должен во рок од 72 часа да донесе одлука а со што е овозможено да биде исправена било каква грешка во конкретниот предмет.

Јавни објави

Logotype1111

Новости

 

Одлуки

Logotype1111

Дисциплинска комисија

12741923_223063811373098_4535535635364534759_n

Најди извршител

mapa_mk

Огласи за продажба

nedvizen imot

Ј О_abstract

discrimination
New Image
LogoHeader2014
aukciska_kukja

Академик

image001

Член на Деловен совет

uacs_logo

зсрм

header

Browse Front Page

Featuring Top 10/163 of Front Page

Subscribe

Read more

QRCode