Влез за корисници

lock_forum
lupa-6

Меѓународна конференција

111

Испит за извршители

ispit na izvrsiteli 2
bannerbg_main
usaid

Најчести прашања

prasalnik 2
26122011162156_g_komisija-za-zastita-na-prav

Анкета

Новиот дизајн е:

Резултати од гласањето

Loading ... Loading ...
March 2020
M T W T F S S
« Feb    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Нов ЗОУП

444444

На ден 23.7.2015 година во Службен весник на Република Македонија бр. 124/2015 година е објавен новиот Закон за општата управна постапка .

Од аспект на извршувањето, законот детално ги регулира постапките за извршување на управните акти, и со член 129  прави достинкција помеѓу извршувањето на непаричните обврски во управна постапка(управно извршување) и присилно извршување на управни акти кои гласат на исполнување на парични обврски  каде законот изрично  предвидува надлежност на извршителите за спроведување на извршување на паричните побарувања, што од друга страна е во целост согласно предвиденото во член 12 став 1 точка 2) од Законот за извршување.

Јавни објави

Logotype1111

Новости

 

Одлуки

Logotype1111

Дисциплинска комисија

12741923_223063811373098_4535535635364534759_n

Најди извршител

mapa_mk

Огласи за продажба

nedvizen imot

Ј О_abstract

discrimination
New Image
LogoHeader2014
aukciska_kukja

Академик

image001

Член на Деловен совет

uacs_logo

зсрм

header

Browse Front Page

Featuring Top 10/169 of Front Page

Subscribe

Read more

QRCode