Влез за корисници

lock_forum
lupa-6

Испит за извршители

ispit na izvrsiteli 2
bannerbg_main
usaid

Најчести прашања

prasalnik 2
26122011162156_g_komisija-za-zastita-na-prav

Анкета

Новиот дизајн е:

Резултати од гласањето

Loading ... Loading ...
October 2021
M T W T F S S
« Sep    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Нов извршител за подрачјето на Основен суд Тетово

viber imageМинистерот за правда Аднан Јашари го назначи Дашмир Саити од Тетово за извршител на подрачјето на Основниот суд Тетово.

Известување за испит за извршители во мајска испитна сесија

Известување за испит за извршители во мајска испитна сесијаheader_bg1_mak

Собранието на Република Македонија го донесе Законот за извршување.

sobranieСобранието на Република Македонија на 98. седница  на 05.04.2016 година го донесе Законот за извршување. Пратениците во Собранието со мнозинство гласови го усвоија Законот за извршување. повеќе...

Пред стопанствениците промовирана книгата – „СУДСКА ЗАШТИТА ВО ИЗВРШУВАЊЕТО – АНАЛИЗА И КОМЕНТАР НА СУДСКА ПРАКТИКА“ од авторот Михајло Маневски

ElenaMilevska-04.02.2016Извршувањето  на судска одлука која гласи на исполнување на одредена обврска, на нотарска или друга извршна исправа и на одлука донесена од управен орган која гласи на исполнување на парично побарување е несомнено сложена и одговорна професија. Со извршувањето се остваруваат целите на постапката, а круна на секоја постапка е извршување на донесената одлука, независно дали се работи за судска или управна постапка или, пак, се работи за извршување на нотарска исправа. Ова го истакна господин Михајло Маневски, кој пред стопанствениците ја промовираше својата книга „Судска заштита во извршувањето – Анализа и коментар на судската практика“. повеќе...

Конкурс за именување на извршител

header_bg1_mak Конкурс за именување на извршител

Новиот Закон за извршување нуди ефикасност, намалување на трошоците и заштита на најранливите категории

Zoran-Petreski-KIRM (1)Новиот законот за извршување, кој се наоѓа во собраниска процедура, нуди квалитетни решенија и придобивки за сите учесници во извршувањето. Извршителите добиваат јасни и прецизни одредби за постапување, оневозможување на нелојалната конкуренција која влијаеше и на квалитетот на работата. Доверителите добиваат ефикасност. Сепак, Законот најмногу нуди решенија за физичките лица –должници, за заштита на најранливите категории. Повеќе…

Наместо блокада на сметката и трошоци од 10.000 денари, извршителот ќе ве “замоли” да си го платите долгот

80055A91C114464E87E16A03AB428FFEДолгот од  1.000 денари за “заборавени” сметки за парно, струја, вода, кабелска, мобилни наместо блокирана сметка од извршител и извлечени 10.000 денари за трошоците при извршувањето- граѓаните да ги чини само онолку колку што е долгот со мала законска камата. Повеќе…

Соопштение

Logotype1111Ве известуваме дека на ден 28.12.2015 година Комората на извршители на РМ ќе одржи Прес конференција во 11 часот во Бизнис салата во просториите на Стопанската комора РМ во Скопје. Целта на конференцијата е запознавање на јавноста со придобивките од донесување на новиот Закон за извршување кој е во собраниска процедура.

 

“ Судска заштита во извршувањето. Анализа и коментар на судска практика “

UntitledКомората има чест да Ве извести дека излезе од печат книгата “ Судска заштита  во извршувањето. Анализа и коментар на судска практика “ од автор г-дин Михајло Маневски а чиј издавач е  Комората на извршители на РМ. повеќе...

НОВИНИ ВО ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ: Вонсудска наплата на долгови, задолжително известување пред блокада…

Izvrsiteli-11Предлог – законот за извршување, кој подолго време беше во владина постапка, е на прво читање во Собранието. Целта на новото законско решение, како што се наведува,  е поефикасно остварување на правата на граѓаните и правните лица и сите учесници во постапката пред извршител, а со правец на надградување на системот за брзо и ефикасно спроведување на извршување и остварување на правата на доверителите. Повеќе…

Промовирана книгата „Судска заштита во извршувањето – Анализа и коментар на судската практика“ од Михајло Маневски

Mihajlo-Manevski-promocija-kniga-izvrsuvanje-izvrsiteli-2Извршувањето е несомнено многу сложена и одговорна професија. Со извршувањето се остваруваат целите на постапката, а круна на секоја постапка е извршување на донесената одлука, независно дали се работи за судска или управна постапка или, пак, се работи за извршување на нотарска исправа. Ова го истакна поранешниот министер за правда, Михајло Маневски, кој денеска ја промовираше својата книга „Судска заштита во извршувањето – Анализа и коментар на судската практика“.Повеќе…

Известување

Logotype1111Комората на Извршители на РМ најостро реагира против злоупотребата на Извршителите  во политички цели. Како што се наближува денот на изброите вообичаено пред секоја изборна кампања извршителите се злоупотребуваат  со цел да се остварат ситни  дневнополитички и партиски цели. Сакаме да апелираме дека Извршувањето како во целиот западен свет така и во Република Македонија е столб и гаранција на правната заштита на имотот на граѓаните. повеќе...

Тркалезна маса на тема „Судска заштита против неправилности при извршувањето”

132914045Тркалезна маса на тема „Судска заштита против неправилности при извршувањето” во организација на Комората на извршители на РМ во соработка со Академијата за судии и јавни обвинители Павел Шатев. Галерија

Тркалезна маса на тема „Судска заштита против неправилности при извршувањето“.

PRAVOSUDSTVOКомората на извршители на РМ во соработка со Академијата за судии и јавни обвинители Павел Шатев  на 26 ноември 2015 година, во просториите на Академијата, организира тркалезна маса на тема „Судска заштита против неправилности при извршувањето“.

Повеќе…

Ефикасната наплата на побарувањата од интерес и за членките на Здружението на трговијата и за извршителите

ZdruzenieTrgovija-03.11.2015-1

Здружението на трговијата одржа состанок со претставници на Комората на извршители на Република Македонија, со цел разгледување на спорните прашања поврзани со примената на Законот за извршување, а во функција на ефикасна наплата на побарувањата на доверителите. Повеќе…

Граѓаните можат да здивнат, извршителите се помалку наплатуваат долгови од пред повеќе години

UntitledОд 2011 година кога судовите се ослободија од наплата на старите сметки, кај извршителите се префрлени 62.349 предмети, од кои првата година 7.833, во 2012 година 48.829, во 2013 година 1.336, лани 4.349, а во првите девет месеци од оваа година до извршителите дошле за наплата само 332 вакви предмети. Повеќе…

За 9 месеци наплатени скоро 78 милиони евра

Izvrsiteli-3Во првите девет месеци од годинава извршителите наплатиле 77.808.745 евра. Според Комората на извршители  на Македонија (КИРМ), како и последните две години, продолжува трендот на намалување на барањата за извршување и на вкупно наплатените средства во извршните постапки. Повеќе…

УЈП со “закани” за радиодифузната такса! 15 ноември краен рок.

Интервју со Премтим Ќерими, член на Управен одбор на КИРМPremtim

Меѓународна правна конференција „Управување со правни ризици: Правна етика и естетика“

konferencija-n-2Стартуваше меѓународната правна конференција „Управување со правни ризици: Правна етика и естетика“. Главниот град на Македонија повторно е центар на светската и регионалната правна и економска елита. На големиот меѓународен  настан, во присуство на бројни учесници од земјата и регионот, говорат реномирани светски адвокати, универзитетски професори, експерти и претставници од бизнис секторот. Повеќе…

Владимир Путин врачи знаме на Федералната служба на судски извршители

UntitledПовеќе

Колкава е наплатата на заостанатите долгови

UntitledКолкави се сумите што ги должат и зашто граѓаните велат дека добиле опомена од извршител за само една или две неплатени сметки, интервју со Зоран Петрески претседател на Комората на извршители на РМ.

Повеќе…

 

Известување

11050280_870354566384093_6997325910461388323_nВо Сл.весник на РМ бр.178 од 15.10.2015 година се објавени : Правилник за видот на опремата и просторот потребни за вршење на извршни работи
• Правилник за формата, содржината и начинот на водењето на евиденцијата за примените барања за извршување
• Правилник за начинот на вршење надзор над работата на комората на извршители на Република Македонија и на извршителите

Потпишан Меморандум за соработка

memorandum-za-sorabotkaПретседателот на Комората на извршители на Македонија, Зоран Петрески и претседателката на Комората на извршители на Косово, Емине Шерифи-Љубеничи,  потпишаа Меморандум за соработка.

Целта на Меморандум е воспоставување на соработката меѓу двете комори, како и унапредување на професијата преку имплементација на најдобрите практики и искуства. повеќе...

Регионална конференција нотарите и извршителите

viber imageДелегација на Комората на извршители учествуваше на Регионалната конференција „Модели за едукација на нотари и извршители во Југоисточна Европа“, што на 9 октомври 2015 година во организација на Мрежата на правни факултети од Југоисточна Европа (SEELS) се одржа во Белград.

повеќе...

Известување

viber imageКомората на извршители на РМ во соработка со Академијата за судии и јавни обвинители на РМ “Павел Шатев” на ден 02.10.2015 година во Гостивар, организираа тркалезна маса на тема “Судска заштита против неправилности при извршувањето„  на која модератори беа г-дин Михајло Маневски, Министер за правда во пензија и судија  Василка Маринковиќ од Основен суд Тетово. повеќе...

Општините и јавните претпријатија должници кон стопанството

downloadОпштините и јавните претпријатија должници кон стопанството.

Повеќе…

Долгови и должници

vesti24_logo„Тренд“ – Долгови и должници: Државата бара дисциплина од граѓаните и фирмите, но дали таа е редовен плаќач ?

Повеќе…

Потпишан меморандум за соработка

12003237_1051855611491851_7688890379541141705_nНа ден 14.09.2015 година Комората на извршители на РМ и Меѓународниот Славјански Универзитет ” Гаврило Романович Деражавин” -Свети Николе потпишаа меморандум за соработка.

Четврта правна меѓународна конференција „Управување со правни ризици: Правна етика и естетика

Skopje Legal Risk Management 2015На 27.10 и 28.10.2015во хотелот Александар Палас, Скопје ќе се одржи Чевртата конференција “Управување со правни ризици“

Повеќе…

Фирмите не можат никако да наплатат од државните институции, за нив важат посебни закони.

Denari-zakluceni

Членот 211 од законот за извршување создава конкретен проблем на фирмите бидејќи го оневозможува извршувањето во должничко-доверителските односи помеѓу компаниите и јавните претпријатија и локалната самоуправа. Со овој член од Законот претседателите на основните судови имаат дискреционо право да го утврдуваат нужниот лимит на финансиски средства за функционирање на тие институции. Па така тие секогаш ги утврдуваат највисоките лимити и практично ги оневозможуваат фирмите преку извршување да си ги наплатат побарувањата кои ги имаат кон овие институции. Повеќе…

 

Омбудсманот и извршителите во судир поради поплаките на граѓаните

0,,18649876_303,00Народниот правобранител констатира растечки број на жалби на граѓаните поради постапките на извршителите. Досега во оваа 2015 година, 162 граѓани се пожалиле на извршителите кај омбудсманот.

Повеќе…

 

Присилната наплата кошмар и за србите

UntitledЗа неплатена казна за паркирање, белграѓанецот Перат В. од извршител добил 3 пати поголема сметка од самиот долг.

Повеќе…

 

Измени и дополнувања на Законот за додадена вредност

123На  ден 31.7.2015 во Службен весник на РМ бр. 129/2015 година се објавени измените и дополнувањата на Законот за данокот на додадена вредност со кои, меѓу останатото,  се допрецизира и доуреди даночниот третман на прометот во постапките за извршување согласно Законот за извршување на начин што се уреди случајот кога имотот кој е предмет на продажба во постапката на присилно извршување е сопственост на лице кое гарантира за даночниот долг. повеќе...

Нов ЗОУП

444444

На ден 23.7.2015 година во Службен весник на Република Македонија бр. 124/2015 година е објавен новиот Закон за општата управна постапка .

повеќе...

Четврта правна меѓународна конференција „Управување со правни ризици: Правна етика и естетика“

banerЧетврта правна меѓународна конференција „Управување со правни ризици: Правна етика и естетика“ 27-28.10.2015, Хотел Александар Палас, Скопје  Повеќе…

Граѓаните плаќаат илјадници евра на слепо

UntitledНотарите и извршителите немаат обврска да проверуваат дали долгот, кој може да е постар и од една деценија, е застарен, а должниците кој ќе решат самите да проверат поминуваат низ вистинска голгота во банките кој ги блокирале, адвокатски и нотарски канцеларии, судови, некој дури ангажираат и адвокати.Повеќе…

 

Објаснување на измените на Законот за парничната постапка

dimiskova-2Собранието на Република Македонија ги изгласа измените и дополнувањата на Законот за парничната постапка.

„Целите што треба да се постигнат со измените и дополнувања на  Законот за парничната постапка, се: создавање на законски претпоставки за посоодветно остварување и заштита на правата на странките во постапката, преку зголемување на повеќе...

Заклучоци за доставување на писмена

Osnoven-sud-Skopje-2-za-sajt-watermarkkОдделот за граѓански дела при Врховниот суд на Република Македонија, расправајќи по правните прашања од интерес за единствена примена на правото и воедначување на судската практика во врска со примена на Законот за парнична постапка, ги донесе следните: повеќе...

За првпат жена на чело на Меѓународната унија на судски извршители

 

viber imageЗа првпат во историјата на Меѓународната унија на судски извршители, жена ја презема претседателската функција. Françoise Andrieux, судски извршител од Франција и  генерален секретар на Унијата во рамки на Меѓународниот конгрес на судските извршители што се одржа во Мадрид, Шпанија, беше едногласно избрана за 10-ти претседател на  организацијата. повеќе...

Извршителите за 3 месеци наплатиле 23,6 милиони евра

BFD719E7A359E04EBDC35E5BBC39080DИзвршителите за три месеци од годинава наплатиел 23,6 милиони евра, најчесто од сметките на граѓаните. Од почетоков на годинава расте бројот на предмети кој стигнале на извршување, како и процентот на наплата. Повеќе…

Соопштение

20140318iteli

По повод написите во дел од порталите и социјалните мрежи Комората на извшители ја известува јавноста дека ги разбира реакциите на граѓаните но го осудува  говорот на омраза  на поединци и апелира на смиреност и разумност при искажувањето на своите ставови. повеќе...

СОВЕТУВАЊЕ на тема: Применa на Зaкон за извршувaње и судски постапки кои произлегуваат од овој Закон

bannerbg_mainСогласно меморандумот за соработка помеѓу Комората на извршители на РМ  и Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев„ и Kаталогот за задолжителна континуирана обука  за судии, јавни обвинители, претседатели на судови и јавни обвинители на јавните обвинителства на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев„ се организираше советување на повеќе...

Известување

2222222Комората на извршители на РМ ги известува граѓаните кои биле странки кај извршител Јулита Ѓорѓиева од Скопје, во иднина да се јавуваат во канцеларијата на извршител Методија Костадинов именуван за подрачјето на Основен суд Скопје 1 Скопје и Основен суд Скопје 2 Скопје, на адреса: Булевар Илинден бр.42/1-3  Скопје, на e-mail: izvrsitelkostadinov@gmail.com  , и на телефон 02/5112-033; факс 02/5112-383.

 

РЕГИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ИЗВРШУВАЊЕ: Ефикасното извршување е од огромно значење за развивање на добар и почитуван правен систем

thumbs_sam_0382

извoр:Академик

Соодветното, ефективното и ефикасното извршување на судски одлуки е од огромно значење за државите во насока на создавање, зајакнување и развивање на добар и почитуван правен систем. Ова е еден од заклучоците на регионалната конференција која од 7 до 10 мај се одржа во Република Бугарија во организација на Комората на извршители. На конференцијата, на која имаше над стотина учесници од повеќе земји, меѓу кои извршители, високи претставници на правосудството, државни органи, универзитетски професори, беа разменети компаративни искуства за начинот на којсе применуваат законите за извршување во Македонија, во Бугарија и во Србија

повеќе...

Асоцијација за правно-економски истражувања и едукација-ЈУРИДИКА

New PictureПрва меѓународна научна конференција “ОХРИДСКА ПРАВНА ШКОЛА”

Тема “Новите предизвици во уредувањето на правните односи ”

Програма на конференцијата

Покана

Потпишан меморандум за соработка

IMG_5554На ден 24.04.2015 година Комората на извршители на Македонија  и Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер потпишаа Меморандум за соработка. Целта на Меморандумот е јакнење на соработката поврзана со имплементација на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер во сферата на извршувањето. повеќе...

Нов извршител за подрачјето на Основен суд Скопје 1 Скопје и Основен суд Скопје 2 Скопје

Copy of _DSC1258

Министерот за правда Аднан Јашари го назначи Методија Костадинов од Скопје за извршител на подрачјето на Основниот суд Скопје 1 Скопје и Основниот суд Скопје 2 Скопје. повеќе...

Советување на тема ”Судска заштита против неправилности при извршувањето„ – 22.04.2015 година, Битола

DSCF3583На ден 22.04.2015 година во организација на Комора на ивршители на РМ во соработка со Академија за судии и јавни обвинители се одржа советување на тема ”Судска заштита против неправилности при извршувањето„ на која модератор беше поранешниот министер за правда Г-дин Михајло Маневски. повеќе...

Асоцијација за правно-економски истражувања и едукација-ЈУРИДИКА

New Picture Прва меѓународна научна конференција “ОХРИДСКА ПРАВНА ШКОЛА”

Тема “Новите предизвици во уредувањето на правните односи ”

Покана

 

 

Извршителите – инструмент за спроведување на правдата

IMG_2023 (1)

извор. МИА

Во Македонија се уште не е сменета перцепцијата за извршителите. Иако како фела работат веќе осум години, за нив повеќето граѓани сметаат дека се „модерни рекетари заштитени со закон“     Повеќе…

                                  

 

Извршителите лани наплатиле околку 108 милиони евра

zoran-2-e1427717486120Зголемен број предмети, но пад на реализацијата за три осто, бележат извршителите во 2014 година. За разлика од 2013 година, кога беа наплатени околу 127 милиони евра, вкупниот износ на наплатени средства кои извршителите го наплатиле за доверителите лани изнесува 107.876.768 евра (6.634.421.234 денари).

повеќе...

СОВЕТУВАЊЕ нa тeма: „Дисциплинска постапка и дисциплинска oдговoрност на извршителитe“

2222222На ден 20.03.2015 година Комората на извршители на РМ организираше во соработка со  Академијата за судии и јавни обвинители Павел Шатев  советување на тема „ Дисциплинска постапка и дисциплинска oдговoрност на извршителитe“.  повеќе...

ТРКАЛЕЗНА МАСА: “Судска заштита против неправилности при извршувањето”

DSC_9793Судска заштита против неправилностите при извршувањето“ беше темата на тркалезната маса што се одржа на 13 март во Штип, во организација на  Комората на извршители на Република Македонија (КИРМ) во соработка со Академијата за судии и јавни обвинители. На настанот учествуваа извршители, судии и претседателите на судови.  повеќе...

Работна посета

bannerbg_mainНа ден 10. февруари 2015 година во просториите на Комората на извршители на РМ оствари работна посета кандидат за судија на Државната правосудна академија на Република Франција, врз основа на Меморандум за соработка со Академијата за судии и јавни обвинители. На работната посета извршителот Александар Пулејков од Скопје го запозна кандидатот Alexis Liberge со правниот систем на земјата во делот на извршувањето. повеќе...

Работилница на тема “Размена на искуства за спроведувањето на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер“


26122011162156_g_komisija-za-zastita-na-prav
Извршителите Зоран Димов и Кети Арсова присуствуваа на работилницата во организација на TAIEX – Инструментот на Европската Комисија за техничка поддршка и размена на информаци, а во соработка со Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер, на 5 и 6- ти февруари во Скопје  на тема ”Размена на искуства за спроведувањето на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер“.Повеќе…

Родители полни со пари, не плаќаат алиментација

12340Родители кој не плаќаат алименатација завршуваат на суд, и на основа на судска постапка се обврзани да ја надоместат издршкатана другиот родител со кој живее детето. Во 2014 година двајца скопјани завршиле во затвор поради не плаќање на алиментација Повеќе…

Донација за поплавените региони во Република Македонија.

2222222Комората на извршители на Република Македонија донираше парични сретства за помош на настраданото население од поплавените подрачја во Република Македонија, преку солидарниот фонд на Црвениот крст на РМ

.

Учество во СОВЕТУВАЊЕ нa тeмa „Надомест на штета од дејствија нa нотaр, адвокат и извршител“

bannerbg_mainПретставници од Комората на извршители на РМ учествуваа во  советување на тема: „Надомест на штета од дејствија на нотар, адвокат и извршител“ кое се одржа на ден 26.02.2015 година во организација на Академијата за судии и јавни обвинители Павел Шатев повеќе...

Донација за штитениците на ЈУ Специјален завод – Демир Капија

2222222

Комора на извршители на Република Македонија по повод новогодишните и божикните празници донираше гарнитури за седење за штитениците на ЈУ Специјален завод - Демир Капија повеќе...

Последниве 9 месеци наплатени околу 73 милиони евра

извор.Академик

Последниве 8 години преку системот на извршување, кој Македонија го воведе во 2006 година, се наплатиле над половина милијарда евра. Што се однесува конкретно на бројките од годинава, пак, од Комората на извршители на РМ (КИРМ), посочуваат дека се подобрува финансиската дисциплина во државата, а извршувањето бележи пад,  тренд што се очекува да се задржи и во иднина. Осврнувајќи се на проблемите, коишто се јавуваат во постапката на извршување и на кои постојано се жалат должниците, а истовремено им создаваат главоболки и на извршителите, од Комората уверуваат дека  ќе се надминат со донесувањето на новиот Закон за извршување, кој веќе 4 години е заглавен во институционалните лавиринти. повеќе...

Информација за јавноста

2222222По повод се почестите написи во дел од медиумите Комората на извршители на РМ чуствува потреба да го појасни следново :

повеќе...

Советување на 23.12.2014 година во организација на Здружението на правниците на РМ

headСоветување на 23.12.2014 година во организација на Здружението на правниците на РМ на тема-Претпоставки за ефективно оданочување на авторските договори, договорите за вршење на повремени работи и за оданочување на добивка“….посебен фокус на регулативата која ќе почне да се применува од 1.1.2015 година повеќе...

Конкурс за именување на извршител

header_bg1_mak

 

Конкурс за именување на извршител

 

Над 100 кривични пријави поднесени против извршителите во период од 7 години

IZVRSITELI-2извор. Академик
Заклучно со 2013-та, против извршителите биле поднесени околу 106 кривични пријави. Најголем број од нив, околу 95 отсто, обвинителствата ги отфрлиле како неосновани. Причините за посегнување кон пријави најчесто треба да се бараат во природата на работата на извршителите, посебно во овој временски период кога има наплив на огромен број извршни предмети од судовите, истакнаа  учесниците на Тркалезната маса посветена на кривично-правниот аспект во постапката на извршување што во организација на Комората на извршители на РМ и на Академијата за судии и јавни обвинители. повеќе...

Известување

back-to-school_fixed_redСЕ ИЗВЕСТУВААТ СИТЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ДЕКА ИСПИТОТ ЗА ИЗВРШИТЕЛИ ОД
НОЕМВРСИКА ИСПИТНА СЕСИЈА ЌЕ СЕ ОДРЖИ НА 28 НОЕМВРИ (ПЕТОК) 2014 година СО
ПОЧЕТОК ВО 10.00 ЧАСОТ ПИСМЕНИОТ ДЕЛ И 13 h УСНИОТ ДЕЛ, ВО ПРОСТОРИИТЕ НА
АПЕЛАЦИОНИОТ СУД ВО СКОПЈЕ (во салата за колегиум) .

Посета на комората на приватни извршители на Република Бугарија

viber image.На ден 07.11.2014 година, делегација од Комората на извршители на Република Македонија беше во посета на Комората на приватни извршители во Република Бугарија.

Одржана регионална тркалезна маса во Гостивар

20141031_122709 (1)На ден 31.10.2014 година во салата на советот на општината Гостивар, се одржа регионална тркалезна маса на тема „ Опсег и правни последици од примена на Кривичниот законик за кривични дела сторени при спроведување на извршувањето од страна на извршителот односно сторени од страна на странките и учесниците во извршувањето „. Повеќе…

Првите решенија за отпис на долгови на граѓани од ранливи категории доделени во Велес

otpisdodel

 

Mинистерoт за финансии, Зоран Ставрески и министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, во Меѓуопштинскиот Центар за социјални работи во Велес, ги доделија првите решенија за отпис на долгови на граѓани oд ранливи категории.  Повеќе…

Еднодневно советување на тема „ЗАДОЛЖИТЕЛНОСТА НА ЗАДОЛЖНИЦАТА”

head

ПОКАНА ЗА УЧЕСТВО НА ЕДНОДНЕВНО СОВЕТУВАЊЕ НА ТЕМА „ЗАДОЛЖИТЕЛНОСТА НА ЗАДОЛЖНИЦАТА ОД 1.1.2015 – ДИЛЕМИ И ПРЕПОРАКИ“ ЗАКАЖАНА ЗА 11.11.2014 година во хотел Холидеј Ин.

повеќе...

Конкурс за именување на извршител

header_bg1_mak

 

Конкурс за именување на извршител

Известување

BAT_5220 copy

 

На 17.10.2014 претседателот на Комората на извршители на РМ, Зоран Петрески, присуствуваше на  свечена академија организирана од Нотарската комора на на РМ (НКРМ) по повод одржувањето на нотарските денови.

На настанот се обрати министерот за правда  Аднан Јашари кој порача дека нотаријатот е еден битните чинители кој придонесе за поефикасно функционирање на правниот систем во Македонија.  повеќе...

Се продлабочува соработката меѓу македонската и албанската Комора на извршители

 

logo e dhomes
Делегација на Комората на извршители на РМ на покана на Комората на извршители
на Република Албанија на 10.10.2014 присуствуваше на одбележување на
четиригодишнината од основањето на албанската Комората на извршители.
повеќе...

Вонредна седница на Собранието на Комората на извршителите и Семинар на извршителите

DSC_3306

Од 03 до 05 oктомври 2014 година, во Струга во хотел “Дрим“се одржа вонредна седница на Собранието на Комората на извршителите и Семинар на извршителите на Република Македонија. Во рамки на семинарот Министерот за правда г-дин d-r Adnan Jashari одржа поздравен говор во кој ја истакна поддршката на Министерството за правда на извршителите. Во рамкинасеминарот свое излагање имаше професор д-р Арсен Јаневски од правниот факултет ”Јустинијан први”,г-дин Димитар Ѓеорѓиевски Директор на Дирекцијата за заштита на личните податoци, г-ѓа Славица Богоева Директорот на Македонско кредитно биро како и претставници на Управата за јавни приходи.На семинарот беше присутна и делегација на Комората на  извршители на Република Албанија.   Повеќе фотографии

 

200.000 ЕВРА ЗА ПЕНЗИСКО ЗАГЛА­ВЕНИ КАЈ ИЗВРШИТЕЛИТЕ

EF0AC00F11E20748B33F6D69439B4C95

(извор Вест)

ПОРАДИ БИРОКРАТ­СКИ ПРЕЧ­КИ НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПРОВЕДАТ СУД­СКИ ОДЛУКИ ЗА 155 РАБОТНИЦИ

200.000 ЕВРА ЗА ПЕНЗИСКО ЗАГЛА­ВЕНИ КАЈ ИЗВРШИТЕЛИТЕ

Извршителите не смеат парите да им ги дадат во кеш на оштетените оти мора да одат директно во државните фондови, а од Управата за јавни приходи објаснуваат дека не можат да примат уплата само за еден придонес, зашто од 2009 година во сила е бруто-платата, што подразбира уплата на сите придонеси заедно повеќе...

Учество на промоција

bannerbg_mainИзвршителот Александар Пулејков на ден 26.09.2014 година учествуваше на промоција на третиот том од публикацијата “Меѓународни документи за независно и ефикасно судство” која беше во организација на Академијата за судии и јавни обвинители Павел Шатев. Презентација на публикацијата “Меѓународни документи за независно и ефикасно судство”

Одржана регионална тркалезна маса во Штип

IMG_0910На ден 26.09.2014 година во хотел ”Оаза” во Штип се одржа регионална тркалезна маса на тема „ Опсег и правни последици од примена на Кривичниот законик за кривични дела сторени при спроведување на извршувањето од страна на извршителот односно сторени од страна на странките и учесниците во извршувањето „. повеќе...

Известување

back-to-school_fixed_redСе известуваат сите заинтересирани дека писмениот и усниот дел од испитот за
извршители од септемвриска испитна сесија ќе се одржи на 29 септември
(понеделник) 2014 година со почеток во 9:30 часот писмениот дел и 13:00 часот усниот
дел, во просториите на Апелациониот суд во Скопје (во салата за колегиум).

Потпишување на меморандум за соработка

7849749B64342EA05A9D336176691A14Претседателот на Комората на извршители на Република Македонија Зоран Петрески и Директорката на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ Анета Арнаудовска денеска  потпишаа меморандум за соработка. повеќе...

Јавен Оглас за прием на волонтер на определено време

2222222Врз основа на член  3 од Правилникот за систематизација на работните места во Стручната служба на Комората на извршители на Република Македонија и Одлуката на Управен одбор на Комората на извршители на Република Македонија на 107-та седница, се објавува

 

Јавен Оглас

За прием на волонтер на определено време (6 месеци) повеќе...

Зајакнување на финасиската дисциплина е клучна придобивка од воведувањето на извршителската професија во Србија — Александра Трешњев, претседател на Комората на извршители на РС

img_6915_2-253x300

Извор-Академик

Од 1 септември годинава на должност во Србија стапија нотарите. Пред две години, пак, своите места во српскиот правосуден систем ги зазедоа приватните извршители. Воведувањето на овие нови професии има за цел изградба на современ и ефикасен правен систем. Зајакнувањето на финасиската дисциплина е основна придобивка од работењето на приватните извршители, вели Александра Трешњев, претседател на српската Комората на извршители. Таа во интервјуто за АКАДЕМИК говори за предизвиците со кои се соочува оваа млада професија во Србија.  повеќе...

Потпишани договори за отпис на долгови

C2DEF95ACD2F639D14EDA46B68EA4B48

извор. МИА

 Заклучно со 03.09.2014 година до центрите за социјални работи се доставени 17.600 барања за отпис на долговите од граѓаните од социјално ранливи категории. Бараат отпис на долгови кон банките, за струја, парно и радио дифузна такса.


повеќе...

Работен состанок на директорот на Академијата „Павел Шатев“, г-ѓа Арнаудовска со претседателот на Комората на извршители, г. Зоран Петрески и извршител Христо Јованов член на управен одбор на КИРМ

sudija Aneta- izvrsiteliНа  3  Септември 2014 година, директорот на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ во просториите на Академијата, со почеток во 10:00 часот одржа работен состанок со претседателот на Комората на извршители на Република Македонија, г. Зоран Петрески.

На работниот состанок беа разгледани можностите за воспоставување на поинтензивна и директна соработката помеѓу Академијата и Комората на извршители на Република Македонија која ќе се официјализира и со потпишување на Меморандум за соработка помеѓу двете институции. повеќе...

Стотици граѓани остаана и без плата и без пензија

penzioneri-naslovnaНеусогласеноста на Законот за бруто плата, Законот за парнична постапка(ЗПП), Законот за извршување како и Законот за задолжително осигурување може да остават стотици граѓани во Македонија без пензии затоа што наместо како до 2009 година кога работодавците исплатуваа посебно плати, посебно придонеси, сега тие мора да вршат интегрирана уплата на сите трошоци за еден работник. Повеќе…

 

Соопштение

2222222На ден 07.08.2014 година на 104-та седница Управниот одбор на Комората на извршители на Република Македонија донесе одлука да се приклучи кон Проектот на Владата на Република Македонија за еднократен отпис на долговите на граѓаните и да им препорача на сите извршители во најкраток можен рок да ја потпишат изјавата за интерес за склучување на договор  за еднократно отпишување на долговите. повеќе...

Известување

Friday7996На ден 17.07.2014 година, Претседателот на комората на извршители на РМ Зоран Петрески учествуваше на работилница на тема “Добро владеење и остварување на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер”, која беше организирана од мисијата на ОБСЕ во Скопје и Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер. повеќе...

Благодарница

usaidКомората на извршители на Република Македонија,изразува искрена благодарност наПроектот за јакнење на судството USAID Македонија за несебичната помош и подршка која проектот континуирано ја пружа на Комората, како и за особени заслуги за развој и промоција на извршителската дејност и Комората на извршители на Република Македонија во јавноста.

Благодарница за Комората на извршители на РМ

srbijaНа вториот меѓународен семинар на Комората на изврштели на Република Македонија,кој се одржа во Ниш  Репубика Србија од 19 до 22 Јуни 2014 година, од страна на Претседателката на Комората на извршители на Република Србија  г-ѓа Александра Трешњев, беше врачена благодарница на Комората на извршители на РМ за донацијата која ја дадоа македонските извршители како помошна настраданото население од поплавените  подрачја во Србија .

Известување

bannerbg_mainНа ден 03.07.2014 година, во Академијата за судии и јавни обвинители се одржа советување на тема “Постапка по приговор против неправилности во постапката за извршување”.
Советувањето беше наменето за судии од граѓанските оддели од сите апелациони подрачја и претставници на Комората на извршители на Република Македонија. повеќе...

Покана за учество на советување кое го организира Здружението на правниците на РМ на тема: „Одговорностите и искуствата од досегашната примена на Законот за финансиска дисциплина во корелација со другите инструменти за дисциплинирање при плаќање на обврските“.

clip_image001Пред почетокот на летото во стручното списание „Правник“ ќе биде објавен трудот на тема „Тенденцијата на финансиско дисциплинирање на субјектите во деловните односи“.  Со овој труд го  реактуелизираме прашањето за Законот за финансиска дисциплина кој само добива на актуелност како по неговото донесување, а уште повеќе по почетокот на неговата примена  (1.5.2014 год). Пред само два месеци во мајското издание на списанието „Правник“, во пресрет на почетокот на примената на Законот,  беше објавен трудот; „Дискутабилни одредби во Законот за финансиска дисциплина“. повеќе...

ИНТЕРВЈУ СО ЗОРАН ПЕТРЕСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КОМОРАТА НА ИЗВРШИТЕЛИ НА РМ

зоран-петрески-8Претседателот на Комората на извршителите вели дека е свесен за лошиот глас кој ги бие извршителите, но тие само се последна алатка во системот. повеќе…

СЕМИНАР НА ИЗВРШИТЕЛИ: Eксперти од регионов дебатираа на теми од областа на извршувањето

seminar-izvrsiteliИзвршители од повеќе држави од регионот, високи претставници на македонското правосудство и универзитетски професори изминатиов викенд зедоа учество на семинарот кој во организација на Комората на извршители на Македонија (КИРМ) се одржа во Ниш, Република Србија. Извршување врз фидуцијарна сопственост, Примена на начелото на судење во разумен рок во извршувањето, Извршување врз основа на веродостојни исправа од страна на приватен извршител во Србија, Злоупотреба на правата на странките во извршувањето… – беа дел од темите на кои се говореше во рамки на настанот. повеќе...

Спојот на младоста и искуството гарантира дека извршителската професија ќе продолжи успешно да се развива — Зоран Петрески, новиот претседател на КИРМ

Zoran Petreski

Новоизбраниот претседател на Комората на извршители на РМ (КИРМ), Зоран Петрески вчера и официјално седна на претседателското столче. повеќе...

ИНТЕРВЈУ СО ГОРДАН СТАНКОВИЌ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КОМОРАТА НА ИЗВРШИТЕЛИ НА МАКЕДОНИЈА

Гордан Станковиќ..

ИНТЕРВЈУ СО ГОРДАН СТАНКОВИЌ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КОМОРАТА НА ИЗВРШИТЕЛИ НА МАКЕДОНИЈА

Известување за Копаоничката школа на природното право за 2014

clip_image002           КОПАОНИЧКА ШКОЛА ПРИРОДНОГ ПРАВА

                                                                                                                                 27 годинa

обавештава правничку и другу научну и стручну јавност да расписује

                                                                     К О Н К У Р С

 За пријем и објављивање реферата поводом 27. сусрета учесника Копаоничке школе  који ће се одржати од 13. до 17. децембра 2014. године под сталним насловом «Правда и право».

повеќе...

ИЗВРШИТЕЛИТЕ СЕ СООЧИЈА СО ОБВИНИТЕЛИТЕ: Над 100 кривични пријави поднесени против извршителите во период од 7 години


Извршителите и јавните обвинители од скопското апелационо подрачје седнаа на иста маса по иницијатива и во организација на Комората на извршители на РМ (КИРМ).  Опсегот и правните последици о
д примената на Кривичниот законик за кривични дела сторени при  спроведување на извршувањето од страна  на извршителот односно од  страна на странките и учесниците  во  извршувањето беше темата во фокус на оваа средба презентирана од поранешниот министер за правда Михајло Маневски. На средбата присуствуваа и судии, како и претставници на Министерството за правда и Министерството за внатрешни работи.

Комората на извршители на Република Македонија избра нови членови на органите на КИРМ.

DSC_9281Собранието на Kомората на извршители на Република Македонија на седница во Прилеп на 29.03.2014 избра нови членови на органите на Комората на извршители со мандат започнувајки од 10.06.2014 година.
За претседател на Комората е избран Зоран Петрески, извршител од Скопје.
За членови на Управниот одбор се избрани Гордан Станковиќ од Скопје, Премтим Ќерими од Куманово, Христо Јованов од Скопје, Емилија Павловска од Штип, Славица Ацовска од Тетово и Милица Николовска од Битола.

Годишно собрание на КИРМ: Годинава за првпат на средби со обвинителите

ИЗВРШИТЕЛИТЕ СЕ СООЧИЈА СО ОБВИНИТЕЛИТЕ: Над 100 кривични пријави поднесени против извршителите во период од 7 годиниВторник, 4 февруари 2014 – Регионални средби со обвинителите и за првпат страници во печатените медиуми преку кои ќе се информираат извршителите за сите тековни состојби, ова се новините кои во Годишнот извештај ги усвоија извршителите на Годишното собрание на Комората на извршители на РМ, што викендов се одржа во Струмица. Печатените изданија на издавачката куќа „АКАДЕМИК“, како и најдобрата збирка на важечки прописи со дневно ажурирање „АКАДЕМИКА“, ја дополнија информираноста во извршителската фела. 

повеќе...

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Коморите на Извршители на Србија и Македонија

22222Bo пpонеделник 09.12.2013  во просториите на Kомората на извршители на Србија, претседателот г-дин  Михаило Драговиќ се сретна со претседателот на Комората на Извршители  на Македонија г-динот Гордан Станковиќ и неговите соработници. 
Во таа прилика е потпишан Меморандум за соработка помеѓу Комората на Србија и Македонија, која преку меѓународна размена на искуства, има за цел  унапредување на  извршувањето  во овие две земји. 

Министерот за правда Blerim Bexheti го назначи Јасер Асани за извршител во Гостивар и Кичево

Министерот за правда Blerim Bexheti назначувајќи го и честитајќи му на  Јасер Асани од Гостивар за извршител на подрачјето на Основниот суд во Гостивар и Основниот суд во Кичево истакна дека вкупниот број на именувани извршители на ова подрачје изнесува 5 извршители.

повеќе...

КИРМ за објавувањето на ЕМБГ во дневните весници: Проблемот е во колизијата на одредби, навремено интервениравме со предлог за нивно уредување

Четврток, 14 ноември 2014 - Немаме информации дали постојат извршители кои заработиле казни за објавување единствените матични броеви на граѓани во дневните весници, велат од  Комората на извршители на РМ (КИРМ) за Академик, откако вчера беше објавено дека Дирекцијата за заштита на личните податоци поднела прекршочни пријави против четворица извршители. Комората истакнува дека суштината на создадениот проблем е во толкувањето, колизијата и  примената на законските одредби и од тие причини претходно алармирале дека  постоечките решенија создаваат проблеми во пракса. За ова прашање тие го искажаа својот став преку соопштение.

Интегрално Ви го пренесуваме соопштението на Комората на извршители на РМ: повеќе...

Јавни објави

Logotype1111

Обука за обучувачи (ТоТ)

1111

Новости

 

Одлуки

Logotype1111

Дисциплинска комисија

12741923_223063811373098_4535535635364534759_n

Најди извршител

mapa_mk

Огласи за продажба

nedvizen imot

Ј О_abstract

discrimination
New Image
LogoHeader2014
aukciska_kukja

Академик

image001

Член на Деловен совет

uacs_logo

зсрм

header
QRCode