Влез за корисници

lock_forum
lupa-6

Испит за извршители

ispit na izvrsiteli 2
bannerbg_main
usaid

Најчести прашања

prasalnik 2
26122011162156_g_komisija-za-zastita-na-prav

Анкета

Новиот дизајн е:

Резултати од гласањето

Loading ... Loading ...
October 2021
M T W T F S S
« Sep    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

15 години Комора на извршители на Република Северна Македонија

DSC07852 copyНа ден 04.06.2021 година се одбележа свечен јубилеј по повод 15-годишнината од основањето на Комората на извршители на РСМ. На свечениот настан беше истакнато дека Законот за извршување од 2005 година ги постави темелите и го воведе концептот на приватно извршување кој е брз и ефикасен концепт соодветен на условите и околностите во РСМ.

„ Иднината на нашата професијата ја гледаме во добивање на  нови и проширување на постоечките надлежности, во делумна авансна наплата за први процесно преземени извршни  дејствија, во рамномерна распределба на предмети“, истакна претседателот на Комората на извршители, Ванчо Марковски .

На свечената академија  преку видеоконференциска врска се обрати и претседателот на Меѓународната унија на судски извршители, Марк Шмитц, кој го честиташе јубилејот на  Комората на извршители на РСМ и особено ги поздрави сите нејзини досегашни успешни претседатели, Горан Тошевски, Антончо Коштанов, Гордан Станковиќ, Зоран Петрески, Зоран Димов и Ванчо Марковски и им честита за трудот  кој го вложија за афирмација на професијата и за непоколебливата борба што ја водеа и ќе продолжат да ја водат за унапредување, развој и одбрана на интересите на професијата извршител во Северна Македонија.

Јос Утехааг Секретар на Меѓународна унија на судски извршители, преку видеоконференциска врска ги поздрави присутните и истакна дека Комората на извршители на Република Северна Македонија постигна високо ниво на професионализам и достигнувања и дека КИРСМ се уште е пример за други држави.

Министерот за правда Бојан Маричиќ истакна дека Министерството за правда ја продолжува добрата соработка со Комората и дека очекува да останат партнери бидејќи само со меѓусебна доверба може да се создаде уште поквалитетен систем за извршување, кој ќе биде во јавен интерес и ќе ја чува професијата извршител.

На настанот свој поздравен говор имаше заменик претседателот  на Комората на извршители на Република Србија  Вујадин Масникоса, претседателот на Комората на јавни извршители на Р. Црна Гора Видак Латкович, претседателот на Комората на извршители на Р. Косово Арбен Гаши, како и Генералниот секретар на Балканска иницијатива за  извршување Дамир Шите.

Во рамките на јубилејот на Министерството за правда на РСМ и на г-ѓа Мери Младеновска – Ѓорѓиевска поранешен Министер за правда им беа доделени Благодарници за креатори на реформата во извршувањето. Исто, така на свеченоста им беа доделени плакети за особен придонес во извршувањето на Проф. д-р во пензија Арсен Јаневски, г-ѓа Радица Лазаревска Геровска државен советник при Министерството за правда, г-ѓа Нена Ивановска независен консултант како и на извршителите кои со своето дејствување овозможија развој и етаблирање на извршителската професија и на Комората на извршители на РСМ.

DSC07454 copy DSC07852 copy DSC07855 copy DSC07858 copy DSC07881 copy

Јавни објави

Logotype1111

Обука за обучувачи (ТоТ)

1111

Новости

 

Одлуки

Logotype1111

Дисциплинска комисија

12741923_223063811373098_4535535635364534759_n

Најди извршител

mapa_mk

Огласи за продажба

nedvizen imot

Ј О_abstract

discrimination
New Image
LogoHeader2014
aukciska_kukja

Академик

image001

Член на Деловен совет

uacs_logo

зсрм

header

Browse Front Page

Featuring Top 10/203 of Front Page

Subscribe

Read more

QRCode